Nastavení parametru FILES v souboru CONFIG
|
Úvod |
Operační systémy DOS i Windows jsou schopny otevřít pouze tolik souborů, kolik jím je povoleno parametrem FILES. Toto platí i pro moderní operační systémy Windows, pokud se na nich spouští aplikace určená pro DOS. Bohužel téměř u každé verze operačního systému se tento parametr nastavuje jinak. Nastavení se provádí v souborech, které jsou obyčejnými textovými soubory a je tedy možné je editovat třeba i v Poznámkovém bloku (Notepad). Po úpravě parametru je nutné počítač vždy vypnout a znovu zapnout (restartovat).
U těchto operačních systémů se parametr FILES nachází v souboru CONFIG.SYS, který najdete v hlavním adresáři systémového disku (disk, kde je nainstalován operační systém), což je zpravidla disk C:. Najděte v něm parametr FILES, který je standardně nastaven na hodnotu FILES=20. Jelikož je tato hodnota výchozí, nemusí tento řádek vůbec existovat. Koneckonců, nemusí existovat ani soubor CONFIG.SYS. Pokud neexistuje soubor, vytvořte jej jako normální textový soubor, nazvěte jej CONFIG.SYS a umístěte jej do hlavního adresáře systémového disku. Pokud v CONFIG.SYS existuje řádek s parametrem FILES=, zkontrolujte číslo uvedené za rovnítkem. Pokud je nižší než 180, zvyšte jej na tuto hodnotu. Výsledný řádek tedy bude vypadat FILES=180. Pokud řádek s parametrem neexistuje, přidejte na konec souboru nový řádek a napište na něj FILES=180. Změny v souboru uložte a restartujte počítač.
Tento operační systém soubor CONFIG.SYS nemá. Odpovídající parametr se nastavuje v souboru SYSTEM.INI, který se nachází v adresáři WINDOWS (v adresáři, kde je nainstalován operační systém). Soubor SYSTEM.INI je rozdělen do sekcí. Sekce začíná názvem sekce, uvozeného hranatými závorkami. Vyhledejte sekci [386Enh]. Pokud tato sekce neexistuje, přidejte na konec souboru řádek na nějž napište [386Enh]. Tím vytvoříte novou sekci. V rámci sekce (všechny řádky až do výskytu dalšího názvu sekce v hranatých závorkách) vyhledejte řádek s parametrem PerVMFiles. Pokud tento řádek neexistuje, vytvořte jej. Výsledkem musí být řádek PerVMFiles=180. Uložte změny v souboru a restartujte počítač.
Tyto operační systémy nemají soubor CONFIG.SYS, ale soubor CONFIG.NT. Tento soubor se nenachází v hlavním adresáři systémového disku, ale v podadresáři SYSTEM32 adresáře WINDOWS (standardně v C:\WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG.NT). Stále to ale je náš starý známý z prvních verzí DOS. V tomto souboru již parametr FILES standardně existuje a je nastaven na hodnotu FILES=40. Nastavte tento parametr na FILES=180 (stejně jako u operačních systémů DOS, Windows 3.11/95/98 viz výše). Uložte změny a restartujte počítač.
64-bit Není co řešit. Pod 64-bitovými Windows program Ordinaci PUSSA nespustíte. Toto platí obecně pro jakýkoliv DOS program. Toto platí i pro 64-bitovou verzi Windows XP. Ordinaci PUSSA je možné „rozchodit“ pod emulátorem, který dodává Microsoft zdarma, ale to je mimo záměr tohoto textu.
32-bit Tyto fungují podobně jako Windows XP. Na rozdíl od Windows XP ale nemají Windows Vista, 7 a 8 zapnutou češtinu pro klávesnici. Po přechodu z XP na Windows Vista, 7 či 8 je tedy nutné v programu Ordinace PUSSA přepnou klávesnici z „Původní“ na „Česká“ (pomocí AltF8 pro okamžité použití a v parametrech programu pro automatické nastavení po startu).
Díky novince User Access Control (UAC) je nutné instalaci a úpravy provádět jako administrátor. Běžný uživatel již pod Windows Vista, 7 či 8 nemá administrátorská práva. Neznáte-li administrátorské heslo, o instalaci a konfiguraci CONFIG.NT se ani nepokoušejte, operační systém Vám nedovolí jej uložit.
Doporučení: Opusťte Windows Vista, pokud je máte nainstalované a přejděte na Windows 7 (8), kde je alespoň vyřešena nesmírná náročnost Windows Vista na výkon počítače. Zapnuté UAC způsobuje i další nepříjemnosti. Pokud počítač používáte vy sami, jeví se jako rozumné UAC vypnout. Ve Windows Vista lze vypnout zaškrtávacím políčkem, ve Windows 7 (8) je potřeba stáhnout šoupák na „Nízké“. V obou případech se děje v ovládacích panelech ve správě uživatelů.
I když se soubor CONFIG jmenuje pokaždé jinak a v případě Windows ME se jinak jmenuje i samotný parametr, vždy se jedná o textový soubor upravitelný v poznámkovém bloku, který je součástí Windows již od verze 3.11. Na závěr je vždy nutné počítač restartovat, protože změna v souboru CONFIG se projeví až po novém startu počítače.